Natřikrát o.s.

Tisková zpráva

Festival NATŘIKRÁT 2015 – podzimní taneční Nádech a Výdech v Brně

 

Již po sedmnácté se v Brně odehraje Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Natřikrát. Letos má netradiční podobu, jeho program je rozložen ve dvou vlnách do října a listopadu. „Nádech“ festivalu (jeho říjnová část) se ponese v duchu oslav dvaceti let tanečního souboru Filigrán s jeho úzkými vazbami na současnou brněnskou hudební scénu a zálibou ve vnášení tance do nedivadelních prostor. „Výdech“, druhá část festivalu, proběhne na začátku listopadu za mezinárodní účasti. I letos budou hlavním dějištěm festivalu nevšední  brněnská zákoutí a většina představení proběhne mimo běžné divadelní prostory – v halách brněnských továren a mnoha dalších zajímavých místech.

 

Nádech

V sobotu 3. 10. od 14:30 zve taneční soubor Filigrán diváky na celodenní procházku po působivých a pozapomenutých místech Brna. Reprízy choreografií a site specific verze představení Filigránu do nich na okamžik vnesou pohyb. Diváci budou putovat z vnitrobloku domu na ulici Radnická do prostor továrny Mosilana, přes prostory starého železničního překladiště Malá Amerika do bývalé továrny MEZ. Procházku zakončí ve 21:00 hodin performance Filigránu na nádvoří kavárny Trojka v Domě pánů z Kunštátu a následný koncert kapely Jikry.

 

Festival bude pokračovat v úterý 6. 10. od 20 hodin v kině Art. Promítat se budou taneční filmy, které Filigrán vytvořil ve spolupráci s Petrem Kačírkem a Petrou Bučkovou: Detail, Věžní, Vlněna, Daleko od spícího psa, Srnky, Ve mně brouk. 

 

První část festivalu – Nádech – zakončí Filigrán site specific improvizací s hudebním uskupením Dunami Ensemble ve středu 7. 10. od 20 hodin v hale Malé Ameriky.

 

Výdech

Druhou část festivalu, jeho „Výdech“, zahájí představení Karneval zvířat Barbory Látalové, kterým se festival obrací k nejmladším divákům. Představení současného tance pro dětské diváky (6 – 12 let) je v Brně velkou premiérou; Karneval zvířat má přitom od svého pražského uvedení na kontě již řadu repríz, účastí na zahraničních festivalech i cen. Představení je na programu Divadla na Orlí od 10 hodin pro školy a od 17 hodin pro rodiče s dětmi. Živý zájem ze strany brněnských škol nás mile překvapil, naplnili bychom hned několik dopoledních uvedení.

 

Natřikrát chce nyní a do budoucna pravidelně prezentovat taneční filmy. Listopadové projekce v Kině ART, které představí výběr z filmů tvůrců středoevropského regionu, jsou zároveň jakýmisi ozvěnami prvního ročníku bratislavského NU VIDEO DANCE festivalu (2014). Prostor bude dán také diskusi s tvůrci. 

 

Festival uzavře taneční večer věnovaný mužům – mužům jako tématu, mužům na scéně, mužům choreografům. Komponovaný večer v bývalé továrně MEZ představí sólovou choreografii „Umbilicus“ francouzského tanečníka a performera Florenta Golfiera, který žije a pracuje v posledních letech v ČR, a duet izraelského choreografa Nadar Rosana „Dogtown“, vzniklý pro Prague Pride.

 

 

 

 

17. ročník Mezinárodního festivalu současného tance a pohybového divadla Natřikrát

3. – 7. 10. 2015

4. – 14. 11. 2015

www.natrikrat.cz

 

Program „Nádechu“:

 

Sobota 3. 10.
Procházka s Filigránem, vstupné dobrovolné


14.30, Dvůr, Radnická 4                               „Odděleno předem“

16.00, Mosilana, Křenová 19                              „Lanus“


17.30, Malá Amerika, Hybešova 1                  „Harmonie ist eine Strategie“


19.00, Hala bývalé továrny MEZ, Jílkova 126            „Minčhól, k chaosu zády“


21.00, Kavárna Trojka, Dominikánská 9            „Hopsas!“
koncert kapely Jikry a oslava

úterý 6. 10.
Filmy skupiny Filigrán
Kino Art, Cihlářská 19, 20.00, vstupné 50,- Kč

středa 7. 10.
Site specific improvizace
Dunami Ensemble a Filigrán
Malá Amerika, Hybešova 1, 20.00, vstupné 80,- Kč

 

Program „Výdechu“:

 

Středa 4. 11.

Karneval zvířat - taneční představení pro děti

Barbora Látalová a kol.

Divadlo na Orlí, Orlí 19, 10.00 a 17.00, vstupné 80,- Kč děti, dospělí 100,- Kč

 

Středa 10. 11. Ozvěny festivalu NuVideoDance

Taneční filmy střední Evropy

Kino Art, Cihlářská 19, 20.00, vstupné 60,-Kč

 

14. 11. Mužské postavy v tanci – komponovaný taneční večer

 Bývalá továrna MEZ, Jílkova 126, 20.00, vstupné 100,- Kč

 Umbilicus“ sólové tanečně divadelní představení o lapáliích mladého energického muže, který se pokouší najít přátele a zůstat věrný vlastním zásadám

 Florent Golfier (FR/CZ)

 

Dogtown – taneční duet o vášni, touze a vnitřním nutkání k neustálému citovému hledání.

Prague Pride & Nadar Rosano (IL), tančí: Martin Šalanda a Roman Zotov

 

 

 

Festival se koná za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, statutárního města Brna a Městské části Brno – Královo Pole.

 
 
© 2008 www.natrikrat.cz Tvorba webových stránek Brno